Komentář: Akcie zpět v červených číslech. Centrální banky do bank pumpují dodatečnou likviditu
Po včerejším růstu a optimistickém obchodování, které přineslo tučné zisky akciovým indexům v Evropě a v USA dnes opět přichází pád a téměř kompletní likvidace včerejších zisků. Na vině je překvapivé odmítnutí dohody nad záchranným plánem pro americké banky. Zatímco ještě včera odpoledne se zdálo že konečná shoda nad návrhem ministra Paulsona je za dveřmi, její večerní překvapivé odmítnutí ze strany republikánu tyto naděje zhatilo na což dnes reagují akciové indexy jak v Asii, tak v Evropě, když se propadly do červených čísel a tak ve 12:30 německý DAX ztrácel 1,43%, CAC40 byl níže o 1,21% a londýnský FTSE100 si ze své hodnoty odepisoval 1,19%. Na nervozitě obchodníkům navíc přidala také zpráva o další oběti finanční krize, kterou se stala největší americká spořitelna Washington Mutual a kterou stejně jako předešlé finanční instituce položila její vysoká expozice vůči rizikovým cenným papírům krytých hypotékami. Ty se staly díky hypoteční krizi téměř neprodejné a poté, co banka přišla během posledních deseti dnů o více než 16 mld. depozit, došla i s ní americkým regulátorům trpělivost. Její uzavření a následný odprodej části aktiv třetí největší bance v USA JP Morgan tak znamená největší bankovní kolaps v historii Spojených států a další smutnou kapitolu krize, která zatím ani zdaleka nekončí.
Ve snaze zmírnit nervozitu na finančních trzích, zejména na trhu mezibankovním, dnes na kolaps Washington Mutual a nezdar v jednáních o Paulsonově záchranném plánu reagovaly tři největší centrální banky v Evropě (ECB, BoE, SNB), které se rozhodly napumpovat na trh další likviditu v objemu 74 mld. dolarů, když ECB dodá 35 mld., BoE 30 mld. a Švýcarská centrální banka následně 9 mld. Jako zdroj k těmto dodatečným prostředkům centrálním bankám poslouží dosud existující swapové linky s Fedem, které však byly dnes mírně rozšířeny (o 13 mld. dolarů) na celkových 290 mld. Banky navíc pokračují i ve vlastních operacích, když například Bank of England oznámila, že 29. září spustí mimořádný dlouhodobý tendr na 40 mld. liber se splatností 15. ledna 2009. Ani tyto injekce však zatím nepomáhají zmírňovat napětí na mezibankovních trzích, kde zůstávají krátkodobé sazby i nadále vysoko nad průměry z předešlých týdnů.
Po večerním krachu jednání o záchranném plánu pro americké banky se dnes američtí zákonodárci sejdou znovu a pozornost všech obchodníků se tak soustředí obzvláště na to, s jakým výsledkem následně přijdou.
Autor: Jaroslav Brychta ( jaroslav.brychta@xtb.cz )
Poslední zprávy
- Denní report - čtvrtek 31.10.2024
31.10. 21:36 Fio - Wall Street ve výsledkové smršti krvácí, Nasdaq -2,6 %
31.10. 19:25 Fio - Konferenční hovor Komerční banky k výsledkům za 3Q 2024: management čeká silný růst v příštím roce
31.10. 17:03 Fio - Pražská burza při zvýšené aktivitě na záporné nule
31.10. 16:36 Fio - Gen Digital reportoval za 2Q, výhled výnosů na příští kvartál překonal odhady
31.10. 15:35 Fio